מחובר מ: 35.173.234.140,

Home סמארט טכנולוגיות

כניסת לקוחות כניסת לקוחות | הירשם

מאמרים מקצועיים

נושאים

מערכות הפעלה

תקשורת

אבטחה

ביצועים

אדמיניסטרציה

אחר

כתוב מאמר

אחר: Cloud Computing - מחשוב בענן

נכתב על-ידי: עמנואל ש. (2009-03-13)

מחשוב בענן (Cloud Computing)

לשלב משאבים מרחוק - מחשוב ענן (Cloud Computing) מאפשר לשלב יחד משאבים שונים ולגשת אליהם מרחוק, דרך האינטרנט. מדובר בקפיצה מחשבתית, כחלק מהאבולוציה של הווב, מחיבור קבוצת מחשבים לאספקת כח מחשוב גדול (גריד/קלאסטר), דרך הצעת תוכנות כשרות (SaaS) ולעבר מושג כללי יותר, שמכונה XaaS או הכל כשירות. מושג זה, מתייחס גם לשרותים כמו גיבוי מקוון, לצד שרותי חומרה כאחסון מקוון או טיפול בשרתים פיזיים, כשהמשתמש עובד מולם מרחוק.

תועלות הענן - התועלות שמציע מחשוב Cloud רבות ומגוונות, החל מעלות נמוכה עד אפסית בהשוואה לרכישה ותחזוקה של חומרה ותוכנה, דרך שיתופיות וניידות ברמות גבוהות מבעבר, ועד עוצמות מחשוב אדירות. כל זה, במקביל ליכולת הארגון להפנות את המשאבים שנחסכו, ליוזמות עסקיות חדשות.

חברות המחקר מסכימות כי מדובר במהפך אמיתי, גם אם רק בתחילת הדרך. לפי Forrester, מחשוב ה-Cloud מסתמן כ-Disruptive Technology קלאסית, ולפי Gartner מומלץ לארגונים לחשוב על פתרון זה גם מנקודת מבט של תחרות, מאחר וארגונים שישתמשו בה ייהנו מחסכון כספי וגם ייתפסו כחדשניים יותר. יותר מכך: לפי ניקולאס קר (Nicholas Carr), מחשוב Cloud יוביל לכך שרוב מחלקות ה-IT לא יהיו עוד נחוצות.

מחשוב Cloud קשור באופן הדוק ומתבסס על לא מעט, טכנולוגיות ומודלים שונים, החל מ-SaaS, דרך קלאסטרים ו-Grid, ועד שירותי ווב ומערכות הפעלה מקוונות. האפשרות ליישם מחשוב Cloud מתחזקת בזכות האינטרנט והפס הרחב, המבטלים בהדרגה את מגבלות זמן התגובה האיטי. גם התחזקות יכולת התקנים ניידים לקבל תקשורת ולהריץ יישומים, תורמת, וכן התחזקות כוח העיבוד, כולל ריבוי ליבות.

לפי Gartner, מחשוב ה-Cloud צפוי להפוך להיות חשוב כמו סחר מקוון. לפי IDC, למרות שהתחום בתחילת הדרך, המודל מתאים לארגוני SMB, שרבים מהם כבר מוצאים אותו מושך. לפי Forrester, השיטה עדיין לא מתאימה לארגונים גדולים, אך בקרוב גם הם יוכלו ליהנות מיתרונותיה.

וזו רק ההתחלה! ספקיות ענק משקיעות מיליוני דולרים בפתרונות אלה, כולל מיקרוסופט, IBM, גוגל ואחרות, במטרה להגיע למצב בו כל השירותים נמצאים באינטרנט, ומשתמש הקצה אינו זקוק לדבר, מלבד יחידת קצה. גם ענקית האחסון EMC נכנסה לכך לאחרונה, עוד אינדיקציה משמעותית לגבי העניין הגואה בתחום זה והבטחה לעתידו.

לפי Gartner, מחשוב Cloud צפוי לשנות לחלוטין את שוק ה-IT, כשעד 2010 יהיו ל-80% מספקיות הטכנולוגיה המובילות, תשתיות המבוססות על מודל זה. להמחשת המצב היום, נציין שרק 3% מהכנסות Sun מגיעות מתחום ה-On Demand, אבל זה הוא תחום ההכנסות בעל שיעור הגידול הגבוה ביותר אצלה. Merrill Lynch מתארת תחום זה כהזדמנות עסקית, שתגיע בשנת 2011 להיקף כספי של 160 מיליארד דולר.

הדפס מאמר