מחובר מ: 35.173.234.140,

Home סמארט טכנולוגיות

כניסת לקוחות כניסת לקוחות | הירשם

מאמרים מקצועיים

נושאים

מערכות הפעלה

תקשורת

אבטחה

ביצועים

אדמיניסטרציה

אחר

כתוב מאמר

אדמיניסטרציה: שמירת מידע תוך שימוש בקונפיגורציית RAID

נכתב על-ידי: עמנואל ש. (2010-03-18)

שמירת מידע בארגונים נעשית בטכנולוגיות שונות ובהתאם לצרכי האירגון, כגון: אמינות גבוהה, ביצועים גבוהים. עלויות וכד'. טכנולוגית RAID הינה טכנולוגיה המבוססת על שימוש במספר דיסקים רגילים לחלוטין אשר באים לשימוש כקבוצה אחת. בטכנולוגיית RAID ישנן מספר קונפיגורציות, כל אחת בעלת יתרונות וחסרונות, כך שכל ארגון יכול להגדיר את הצרכים שלו ובהתאם א התצורה המתאימה לו ביותר.

להלן שיטות כתיבת מבוססות RAID:

RAID 0 - תצורה זו בדרך כלל נמצאת בשימוש בארגונים אשר זקוקים לביצועים משופרים ופתרונות אחסון מהירים במיוחד. בתצורה זו, שני דיסקים או יותר, פועלים ביחד בכדי לחלק את העומס על כל אחד מהדיסקים הבודדים. כתוצאה מחילוק העומס, המערכת כולה עובדת מהר יותר מכל דיסק בודד. במקרים רבים, בסיסי נתונים אשר עמוסים במידע רב ונמצאים בשימוש ע"י מספר רב של משתמשים עובדים בתצורה זו בכדי לשפר את ביצועי המערכת.

 חשוב לציין כי בתצורה זו המערכת זקוקה לכל הכוננים הקשיחים במערך בכדי לעבוד בצורה תקינה. במידה ואחד מהכוננים מפסיק לעבוד בצורה תקינה כל המערך מושבתת.

RAID 1 - תצורה זו בדרך כלל נמצאת בשימוש בארגונים אשר זקוקים לפתרונות אחסון אמינים במיוחד. בתצורה זו כל כונן קשיח במערך הדיסקים מגובה ע"י כונן קשיח נוסף. בכדי שהכוננים תמיד יהיו זהים, בכל פעם אשר מידע נכתב למערך הדיסקים, הוא בעצם נכתב לשני כוננים נפרדים. בצורה זו, במידה ואחד מהכוננים הקשיחים נפגם, המערכת יכולה להמשיך לפעול ללא הפרעה ע"י שימוש בכונן הקשיח התקין (במערכות מסוימות ניתן להחליף את הכונן הפגום ללא הפרעה לפעילות השוטפת של המערכת בכדי לאפשר זמינות גבוהה למערכת וללא הפרעה למשתמשים). חשוב לציין כי בתצורה זו יש "בזבוז" של מקום אשר נגרם מכך שכל פיסת מידע רשומה על שני דיסקים שונים למקרה שאחד יפסיק לפעול (לדוגמא: שני דיסקים של 80GB בתצורה זו מאפשרים גישה ל-80GB  בלבד ולא ל-160GB).

RAID 5 - תצורה זו בדרך כלל נמצאת בשימוש בארגונים אשר מעוניינים בתצורה בעלת ביצועים משופרים וגם אמינות משופרת.

בתצורה זו, המספר המינימאלי של כוננים הוא 3, וה"בזבוז" קטן יותר מתצורת RAID1. לדוגמא, מערך דיסקים בעל 4 כוננים קשיחים של 80GB מאפשר גישה ל-240GB במקום 160GB בתצורת RAID1 ו-320GB בתצורת RAID0.

תצורה זו מאוד מקובלת בארגונים קטנים עד גדולים כתוצאה מאיזון של אמינות וביצועים.

RAID 6 - תצורה זו דומה מאוד לתצורת RAID1 אך בעלת יכולת לעבוד גם במידה ששני כוננים קשיחים מתקלקלים באותו הזמן. כמובן שגם כאן העלאת אמינות המערכת באה על חשבון ה"בזבוז" במקום הכתיבה.

בתצורה זו המספר המינימאלי של הכוננים הקשיחים הינו 4 (בכוננים של 80GB שטח האחסון הוא 160GB כמו בRAID1, אך כמו ב-RAID5 יחס זה משתפר ככל שמוסיפים כוננים קשיחים נוספים לתצורה זו).

תצורה זו בדומה לתצורה של RAID5 בנויה בכדי לשפר את אמינות מערכות הרייד, אך גם כאן ישנם מקרים אשר דורשים שיחזור מידע, לדוגמא: בקר רייד שהתקלקל וכתוצאה מכך פגם במידע על הכוננים הקשיחים, או לחילופין נזק ליותר משני כוננים קשיחים באותו הזמן (תקלות מרובות עלולות להיגרם כתוצאה מקצר חשמלי או כתוצאה מפגם ביצור של כוננים זהים, וכו').

RAID0  RAID1   RAID5

הדפס מאמר