מחובר מ: 35.173.234.140,

Home סמארט טכנולוגיות

כניסת לקוחות כניסת לקוחות | הירשם

מאמרים מקצועיים

נושאים

מערכות הפעלה

תקשורת

אבטחה

ביצועים

אדמיניסטרציה

אחר

כתוב מאמר

תקשורת: ההבדל בין HUB (רכזת) לבין SWITCH (מתג) לבין ROUTER (נתב)

נכתב על-ידי: עמנואל ש. (2009-03-14)

מאמר מצויין זה נלקח מהאתר  http://www.netcheif.com 

רכזת (HUB)

הרכזת היא התקן חומרה פשוט מאוד המשנה את הטופולוגיה של רשת התקשורת.  במקום שהמחשבים יהיו מחוברים אחד אל השני, הם מתחברים ל-"מרכזיה". בשפה המקצועית מכנים את הרכזת כהתקן "כוכב" -- כיוון שכל המחשבים מתחברים אליה. חשוב לזכור, שמהבחינה הפונקציונאלית עדיין המחשבים מחוברים אחד אל השני בטור.

כאשר אחד המחשבים ברשת מתחיל לשדר את המידע, הרכזת קולטת שדר זה ומעבירה אותו לכל המחשבים.  

מתג (SWITCH)

המתג הוא התקן חכם יותר מהרכזת. בדומה לרכזת גם הוא משנה את הטופולוגיה של הרשת ל-"כוכב" אך הטיפול שלו במידע המשודר שונה באופן מהותי, כיוון שהוא מאפשר לשני מחשבים שונים לשדר בו זמנית. 

בניגוד לרכזת שהיא רכיב פסיבי, המתג יודע לזהות לאיזה מחשב מיועד כל שדר תקשורת ולהעביר אותו אליו באופן ייעודי.  המתג מזהה את המחשבים המחוברים אליו על פי כתובת החומרה של כרטיס הרשת (MAC address) ועל פי ניתוח תוכן המידע המגיע אליו, הוא משדר את המידע ישירות אל המחשב אליו הוא מיועד.

במילים אחרות, עקרון הפעולה של מתג נותן מענה לשאלה הבאה: אם שני מחשבים רוצים לתקשר אחד עם השני  – למה להפריע לכל יתר המחשבים?

המתג מעביר את המידע ישירות לכל מחשב יעד מבלי ליצור התנגשויות מיותרות ברשת, המאטות קצב השידור.

נתב (ROUTER)

נתב הוא התקן חומרה המבצע את כל מה שה-SWITCH מבצע אך בנוסף על כך הוא גם מאפשר לשתף חיבור אינטרנט אחד בין כל המחשבים ברשת.  בדרך כלל בנתב יש SWITCH של 4 כניסות בלבד ואם רוצים לחבר אליו יותר מ- 4 מחשבים, ניתן לבצע זאת על ידי שרשור SWITCH-ים נוספים לנתב.

הדפס מאמר