מחובר מ: 35.173.234.140,

Home סמארט טכנולוגיות

כניסת לקוחות כניסת לקוחות | הירשם

מאמרים מקצועיים

נושאים

מערכות הפעלה

תקשורת

אבטחה

ביצועים

אדמיניסטרציה

אחר

כתוב מאמר

אדמיניסטרציה: ההיסטוריה של הגיבויים

נכתב על-ידי: עמנואל ש. (2009-03-26)

מה זה גיבוי ו-DRP?

גיבוי הינה פעולה בה מעתיקים כל מידע אלקטרוני חשוב (כגון: בסיסי נתונים, מסמכים, קובצי גרפיקה ואפילו תמונות של המשפחה) מהמערכת שבה נמצא המידע המקורי למערכת משנית, כך שבמקרה של פגיעה בנתונים במערכת הראשית מכל סיבה שהיא, ניתן יהיה לשחזר את אותם נתונים בחזרה.

תהליך הגיבוי מכיל שני שלבים:
- איחסון המידע הדיגיטלי במדיה חלופית
- איחסון המדיה החלופית במקום איחסון שמור ואמין

גיבוי נתונים הינו הטרנד הכי מתפתח כיום עקב חשיבותו הרבה. שיטות וטכנולוגיות חדשות מתפתחות בכל יום, כך שהגיבויים הופכים ליותר אמינים ויותר מתוחכמים בצמוד להתקדמות הטכנולוגית בשוק כיום.

DRP (Disaster Recovery Plan) - נוהל המגדיר את תהליך שיחזור הנתונים במערכת המחשוב בארגון במקרה של פגיעה בנתונים הממוחשבים.

בטבלה להלן ניתן לראות פילוחים שונים לגורמים לאיבוד מידע:

ההיסטוריה של הגיבוי

תקציר התפתחות הגיבויים - מערכות הגיבוי הראשונות התבססו על ניירות מנוקבות ולאחר מיכן על גבי סרטים מגנטיים. מישם הגיבויים הועברו לדיסקטים גמישים, בהתאם לכמויות האיחסון שנדרשו. כיום, מחשבים כבר לא מכילים כוננים לדיסקטים, ולא כוננים לקלטות גיבוי, מה שהעביר את שיטות הגיבוי לשימוש בתקליטורים, כוננים קשיחים, זיכרונות ניידים ועד לשיטה החדשנית והטובה כיום - איחסון ברשת האינטרנט.

שנת 1951 - עם פיתוח המחשב הראשון, מידע נשמר על גבי כרטיסיות ניקוב. כרטיסיות אלו היו מוגבלות הן בכמות המידע שניתן לאחסן עליהן, הן במקום הפיזי שצרכו, והן באיטיות השימוש בהן.

קלטות מגנטיות

שנות ה-60 - פותחה מערכת גיבוי על גבי קלטות המכילות סרטים מגנטיים. קלטות אלו אשר הציגו אפשרויות גיבוי מהירות יותר, בעלות יכולות קיבול רבה יותר ואמינות גבוהה יותר. קלטות אלו ניתן למצוא בשימוש עד היום, למרות שעיקר שימושן היה עד לשנות ה-80.

כונן קשיח

שנת 1956 - חברת IBM מציגה את הכונן הקשיח הראשון. כונן זה הגביר ביצועים, אמינות ויכולות איחסון. חברות רבות האמינו בטכנולוגיה זו, שלימים עדיין שולטת בשוק, ובשנת 1982 חברת Hitachi מציגה את הכונן הקשיח הראשון בעל יכולת קיבול של כ-1GB. בשנת 1990 מוצג פיתוח נוסף בהתבססות על הכוננים הקשיחים, ה-RAID (redundant array of inexpensive disks), שיטת כתיבת מידע כך שהמידע נכתב במקביל לכמה כוננים קשיחים, מה שמאפשר המשך עבודה שוטפת עם המידע הדיגיטלי גם במקרה שאחד הכוננים נפגע.

הכוננים הקשיחים לא היו פעילים ככונני גיבוי עד לשנות ה-80 עקב מחירם הגבוה וכמות המידע המוגבל שיכלו להכיל.

כונן דיסקטים

שנת 1969 - הכונן הגמיש הראשון מוצג לראוה (Floppy diskette) עם אפשרות איחסון של כ-80KB. טכנולוגיה זו פותחה עד לשנות ה-90 שבה כונן גמיש יכל להכיל כ-250MB, ובנוסף מידותיו הוקטנו. יתרונות הכונן הגמיש היו הן בעלותו, הן במידותיו אך בעיקר באפשרות של העברת המידע ממחשב למחשב בקלות. מדיה זו החלה לשמש כמדיה לגיבוי, אך לא החליפה את הקלטות.

התקליטור

שנת 1979 - הכונן האופטי הראשון מפותח על ידי סוני ופיליפס, ומוצע למכירה המונית בשנת 1982. רק בשנות ה-90 החלו להשתמש בתקליטורים כתחליפי גיבוי הואיל ומחירם לפני-כן היה גבוה מידי לשם כך. בשנת 1995 יצא לאור האח הגדול של התקליטור - ה-DVD אשר הציג יכולות קיבול גבוהות פי כמה מיכולות הקיבול של התקליטור (כ-4.7GB במקום 650MB).

זיכרון בלתי נדיף

שנת 1998 - הזיכרונות הבלתי נדיפים - Flash drives - פורצים לשוק על ידי חברת סאנדיסק ואמ-סיסטמס. מדיה זו נמצאה אטרקטיבית הן בשל יכולות הקיבול שלה, האמינות שלה (מדיה שלא נהרסת בקלות מבחינה פיזית), המימדים שלה והחוסר ברכיבים מכנים בה.

Blu-ray

שנת 2006 - סוני משיקה את האח הגדול של ה-DVD, ה-Bluray, תקליטור בעל יכולות הקיבול של בין 23GB לבין 54GB.

גיבויים ברשת

כל הזמן הזה, עם התפתחותה של רשת האינטרנט, פותחו שיטות הגיבוי המתקדמות ביותר בהן הגיבויים מועברים על גבי רשת האינטרנט לאתר גיבויים מרוחק ומאובטח, ויכולות האחסנה בו כבר כמעט שאינן מוגבלות. העלויות של הגיבויים נמוכות לעומת התועלות, כגון:
- אין צורך בקניית מדיות לגיבויים.
- אין מגבלת קיבולת למידע הנדרש לגיבוי.
- הגיבוי מוצא מחוץ למיקום הפיזי של החברה (כנדרש לפי התקנים העולמיים לגיבוי תקין).
- הגיבוי מאובטח במערכות אבטחה הן אלקטרוניות והן פיזיות במרכז הגיבויים.
- תהליך הגיבוי אוטומטי ואינו מצריך התערבות אדם.

הדפס מאמר